Člověk sběrač

 

    Sběr dává člověku velké možnosti, jak si opatřit užitečné věci. Jen se to musí umět... ostatně jako všechno. Sběračům v jednadvacátém století se otevírají příležitosti, o kterých se jejich předkům před deseti tisíci lety nemohlo ani zdát. Tak hurá na skládku!

    Ó ano, právě skládka bude naší první zastávkou. A že trosek konzumní společnosti zbude hodně - kovy a stavební materiál. K obnově kovářského řemesla a stavbě nových obydlí nejvydatnější zdroj. Až přijde čas, neváhejte.

    Obdobně užitečný bude sběr starého oblečení a bot. Zatím se to nezdá, odít se lze snadno, výběr je značný. Po kolapsu zásobování však získá každý hadřík na ceně. Doporučuji obstarat si šicí stroj a naučit se jej ovládat. Použité boty nevyhazujte. Rozřežte je na jednotlivé kousky a znovu použijte. Podrážky, kůži, tkaničky, očka a háčky - to vše se bude hodit.

    Samozřejmostí je sběr hub, bylin a lesních plodů. Některé se dají pěstovat, ale jiné nikoliv. V mnoha případech by to bylo i zbytečné. Černý bez, lipový květ, jeřebiny a mnoho dalších dobrot roste hojně všude kolem. Určitě se včas naučte rozpoznávat léčivé bylinky, neboť na lékařskou péči nebudete moci spoléhat. O jedlých houbách se tvrdí, že nejde o sytou potravinu. Možná je to pravda, ovšem jídlo obohacené o tyto dary lesa přinejmenším získá na chuti. O vitamínech, které hřiby obsahují, nemluvě. Současně s tím platí pradávná moudrost, že sběr v přírodě nám dává zdraví dvakrát - jak užíváním nasbíraných plodů, tak samotným pohybem na čerstvém vzduchu.

    Tím ovšem výčet sběračových prací nekončí. K vaření, ohřevu užitkové vody nebo uzení masa nejlépe poslouží staré spadané větve. Je nesmyslným plýtváním sil kácet k takovému účelu živé vzrostlé stromy. Nezkušení výletníci bývají pokaždé překvapeni, jak snadno a rychle lze připravit palivo na táborový oheň bez použití pily a sekery. Není vůbec důvodu od jara do podzimu plýtvat pracně vyrobenými špalky, jež vám pak v zimě budou chybět. Specialitou některých krajin je sběr a sušení jačího trusu. S tím nemám osobní zkušenost, takže pokud někdo z vás toto úspěšně provozuje, můžete můj článek doplnit.

    Sběrači doby pravěké trávili poměrně značnou porci svého času hledáním kamenů. Tato dovednost je dnes již všeobecně zapomenutá, neboť ji posledních pár tisíciletí jednoduše nebylo zapotřebí. To se ale může změnit. Některé kameny jsou vhodné k výrobě ostrých nástrojů, jiné k broušení, další k mletí obilí etc. Jsou kameny užitečné při vaření, pečení a ke stavbě ohnišť. Jindy se hodí nějaký konkrétní tvar či velikost. Exkurze do doby kamenné novodobým sběračům určitě nezaškodí.

    Osobně mezi sběračské dovednosti počítám i schromažďování informací. Veďte si deník. Spoléhat se pouze paměť je zrádné. Zaznamenávejte si, co vás kdo učil, jak se co vyrábí, vlastní nápady a myšlenky. Rovněž při konstruování čehokoliv vám tužka a papír odhalí chyby dřív, než je uděláte. Sbírejte také knihy a příručky s praktickými návody, i když zatím nemáte čas či důvod je prostudovat. Přinejmenším je za něco vyměníte.

    O sbírání dalších mnoha drobností se nebudu rozepisovat. Kdo hodlá zavařovat, nastřádá si sklenice, k nošení vody z větší dálky bude potřeba kvalitních kanystrů atd. Ve všech případech se ale sběračství vyznačuje maximální snahou o recyklaci a úsporu energie - opak plýtvavého způsobu života. Že jsou to nevábné vyhlídky? Nesouhlasím. Vždyť kolika moderním lidem žijícím v blahobytu přinesl konzum bez hranic štěstí? Mít víc neznamená být lepším. Poznejme raději nové přátele a udělejme si na ně čas. Třeba při společném sbírání namísto zničujícího boje o peníze.