Sůl nad zlato

 

 

    K tomu, abych napsal o tomto tématu, mne přivedl fenomén investiční zlaté horečky. Co tím myslím? Z několika nezávislých směrů k nám, finančním analfabetům (včetně mě), přicházejí zprávy o nezadržitelném kolapsu fiat měn, což lze podle expertů řešit pouze nákupem cenných kovů - především zlatem a stříbrem. Prý máme býti připraveni na změnu ze dne na den a pouze vlastnictví oněch ryzích matérií nám spolehlivě ochrání naše úspory. Zní to hezky, jenže již nikdo nezmiňuje velká ALE.

    V čem je tedy úskalí, pokud budete v post-apokalyptické době vlastnit zlato? Jasnou odpověď nabízí dobře zdokumentovaná historie dvacátého století. Jestliže si kterákoliv vláda zamane zabavit občanům tento kov, nikdo ji v tom nezastaví (např. roku 1933 nařídil prezident Roosevelt zabavení zlata občanům i firmám). Za druhé je nereálné nakupovat za zlato věci denní potřeby jako je chléb nebo zubní pasta. Pohodit zlatou cihlu na pult v samoobsluze a oškrábat z ní přesné množství prachu na nákup není zrovna praktické řešení. A konečně za třetí bude každý vlastník cenného kovu prioritním cílem kriminálních aktivit svých spoluobčanů, čemuž s celým svým jměním v kapse nebude snadné vzdorovat.

    Jak tedy investovat? Na základě výše uvedených fakt uděláte nejlépe, když nakoupíte sůl. Málokdo si v současném přesoleném světě uvědomuje, o jak důležitou komoditu jde. K tomu je navíc sůl trvanlivý nerost a za dobrého skladování nepodléhá skáze. Jsem přesvědčen, že za pytlík soli v těžkých časech směníte se sousedy daleko víc zboží, než za hroudu jakéhokoliv kovu. Podobně jako sůl bude žádaný cukr nebo přímo včelí med.

    Dobrá, řekne si pozorný čtenář, přece však neproměním svoje úspory za horu soli. Ano, je to tak. Dobrý survivalista zná a ctí moudré rčení "Všeho s mírou". Patříte-li mezi majetnější jedince, zainvestujte do úrodné půdy, malého domku poblíž a skleníku. Klidně kvůli tomu prodejte auto nebo byt v paneláku (nebo oboje). Jestli vám to připadá příliš, tak jen připomenu, že čtete pojednání o přežití kolapsu post-industriální civilizace. Úrodnou půdu budete potřebovat pro pěstování zdravých potravin, malý domek musí být jednoduše opravitelný, snadno vytopitelný kamny na tuhá paliva, přitom pohodlný a bezpečný. Většina obytných staveb v ČR tyto kritéria nesplňuje, takže pouvažujte o nějakém novém řešení.

    Další skvělou investicí jsou semena, zahradní nářadí a ostatní ruční nástroje všeho druhu. Jakmile dojde k rozkolu tržní ekonomiky dnešního typu, budou tyto věci jednoduše k nesehnání. Při nákupu nešetřete na kvalitě. Porýt pár záhonů mizerným rýčem se může stát nezměrným utrpením, s dobrým nářadím oproti tomu zvládnete překvapivě mnoho v nejlepší kvalitě. Podobně užitečným vybavením je šicí stroj, chladnička v potoce, ledárna a zemní sklep na úrodu.

    Žít odříznuti od energetických sítí neznamená vzdát se elektrické energie. Ba naopak. Fotovoltaické panely jsou nejvhodnějším zařízením k napájení osvětlení. Neznám nic, co by předčilo dnešní úsporná svítidla (LED, zářivky). Petrolejová lampa má jistě svoje kouzlo, ovšem palivo si budete muset složitě opatřovat. Fotovoltaika nemá velký výkon, to je pravda, avšak životnost zařízení je vysoká a palivo k vám přijde zdarma samo. Nakonec zjistíte, že elektřiny potřebujete k pohodlnému životu jen velmi málo. S tím souvisejí i akumulátory. Opět nešetřete. Vždy se zajímejte o životnost a předpokládaný počet nabíjecích cyklů. Vysoká kapacita není hlavním kritériem kvality a spolehlivosti. Rozhodně si neopomeňte opatřit měnič napětí a nabíječku nějakých univerzálně použitelných akumulátorů (např. tužkových AA). Spotřebičům s akumulátory zabudovanými se vyhněte. Za vhodných okolností se může stát, že budete profitovat z prodeje elektřiny svým sousedům do jejich akumulátorů.

    Poslední investicí, o níž se zmíním, je komunikace. Nepočítejte s tím, že budou fungovat mobilní telefony, satelity, pošta a internet. S čím počítat můžete je rádiové FM vysílání a CB radiostanice. Každému doporučuji se s provozem CBček seznámit. Jejich prostřednictvím můžete komunikovat v okruhu mnoha kilometrů, což umožňuje rychlé předávání důležitých zpráv jako např. volání o pomoc.

    Dobře si uvědomuji, že můj návod, jak dobře investovat, je trochu svérázný. Na druhou stranu se nemusíte obávat, že by se vám tyto investice naráz někam propadly vlivem finančních spekulantů. Naopak, spíše porostou. A to i kdyby rozklad civilizace probíhal pozvolna dlouhou dobu. Jsem přesvědčen, že život z vlastních obnovitelných zdrojů nám všem přinese nový pokrok, poznání a moudrost. A všem, kteří ještě nemají úplně jasno, kam investovat, doporučuji poučnou pohádku Boženy Němcové Sůl nad zlato.