Dokonalý nůž

 

    Věřte nevěřte vlastním dokonalý nůž - v boji o přežití nepostradaný nástroj. Doufám, že jsem vzbudil zvědavost v survival and outdoor nadšencích, kteří hledání takového nože zasvětili značnou část svých životů. A jak tedy ten zázrak vypadá? Přesně podle následujících zásad:

1. Velikost, skladnost. Mít nůž neustále při sobě, aby nepřekážel. K čemu je úžasná věc ležící doma na kredenci?

2. Rukojeť. Na čepeli tolik nezáleží, může jí být i kus rezatého plechu. Daleko důležitější je co nejdokonalejší úchop a to ve všech možných způsobech. Jestli jde o dýku nebo zavírák je podružné. Super kvalitní legovaná ocel s žiletkovým ostřím bude k ničemu, pokud po půlhodině práce neudržíte nůž kvůli pohmožděninám v ruce. Pamatujte, že dennodenní práce s nožem 365 dní v roce není víkendový výlet.

3. Jednoduchost, prosté tvary a konstrukce nože. Vybavený švýcarák je hezký doplněk do sbírky nožů, v běžném životě uprostřed civilizace i praktický, avšak takový nůž se snadno zničí a v polních podmíkách je neopravitelný. Volte masivní jednočepelový zavírák nebo menší pevný nůž.

    Takže takový je on, můj dokonalý nůž popsaný ve třech bodech. A to je i odpověď na vaše hledání. Ale abych přeci jenom trochu uspokojil i ty největší zvědavce, mým dokonalým nožem je UTON vz.75 www.uton.cz/uton-vz-75/.

    Kolem výběru kvalitních nožů pro univerzální účely (survival) panuje množství mýtů a omylů, z nichž ve stručnosti popíši ty nejběžnější:

Nůž musí být velký, masivní s tlustou čepelí. Nesmysl. Pokud nejste právě Rambo, porušujute hned první zásadu dokonalého nože.

Čepel musí být vyrobena z nejušlechtilejších kovů superkosmickou technologií. Zbytečné, něco takového vám nakonec k ničemu nebude. Navíc ostření takového kovu na šutru někde v lese je zdlouhavé a problémové.

Nůž má mít pouze dřevěné střenky/rukojeť. Údajně kvůli reálné opravitelnosti za "bojových" podmínek. Trocha pravdy na tom je, avšak na druhou stranu dřevo není příliš trvanlivým materiálem, což ve výsledku riziko selhání zvyšuje.

Nůž má mít pouze voděodolné a nárazuvzdorné střenky/rukojeť. Konkrétně gumové, plastové nebo přímo kovové. Ani to není nutné. Pokud zrovna nejste profesionální potápěč, budete svůj nůž udržovat pěkně v suchu, hýčkat jej a pravidelně čistit.

Nůž musí mít bojový design. Zcela k ničemu. Na trhu je takových nožů nepřeberné množství, avšak jde pouze o módní záležitost, způsob, jak vydělat peníze na neznalosti kupujících, kteří si koupí bojového nože kompenzují svoji nebojovou zdatnost. Tak snadno to však opravdu nefunguje.

    Pokud jste dočetli až sem, máte za sebou základní instruktáž podle zkušeností z nejenom mojí zálesácké praxe. Myslím, že jde více méně o poznatky univerzální, i když v tomto případě sesmolené konkrétně pro střední Evropu. O nožích a jejich použití bych mohl teoreticky napsat seriál na pokračování, avšak k tomu nemám chuti a bylo by to i zbytečné - internet je bezbřehým teoretizováním na tato témata doslova zavalen. Najděte svůj dokonalý nůž a naučte se s ním i dokonale zacházet. K čemu by vám jinak takový nůž byl.