Matematika pravděpodobnosti přežití

 

    Při pročítání diskusí o „přežití apokalypsy“ mne pokaždé udivuje dětská naivita, s níž jednotliví účastníci těchto rozhovorů popisují svoji přípravu. Je až zarážející, jak rozvádějí výběr vhodných hodinek (ano, čtete správně) nebo výrobu mýdla, přičemž o primárních zásadách a postupech nepadne ani slovo. Pokusím se být stručný a co možná nejsrozumitelnější, uvedu příklady včetně procentuálních pravděpodobností přežití.

 

    Město nebo vesnice? Ani jedno. Spoléhat na jednu z těchto forem osídlení v dnešní době znamená v podstatě totéž – závislost na více či méně fungující moderní civilizaci. Pravděpodobnost přežití je maximálně 10%. I obyčejná příručka pro skauty obsahuje poučky, jak má vypadat fungující letní tábor a věřte nebo ne, skautské tábory nikdy nestojí ve městech ani ve vesnicích. Má to jednoduché důvody. Opominu-li touhu po romantickém prostředí divočiny, je to především snaha nalézt dokonalý úkryt. Dobrý úkryt je nepostradatelnou nezbytností, nutností. Těžko tedy hledat takové místo ve městě či na vesnici. Ukrývání se má dva hlavní důvody. Za prvé proměny počasí, za druhé ochranu před nepřáteli. Člověk není svojí fyziologií uzpůsoben k přežití bez úkrytu a věřte, že panelákový byt, předměstská vila ani chaloupka na vsi není bez potřebné infrastruktury bezpečným útočištěm.

 

    Voda. Bez vody ani ten nejnabušenější survivalista nepřežije. Od úkrytu k čisté vodě to nesmí být dále, než několik minut chůze. Vody musí být dostatek nejenom k pití a k přípravě jídla, ale i k pravidelné očistě. Důsledná hygiena zabraňuje šíření nemocí a parazitů.

 

    Sluneční záření. I když si najdete skvělý úkryt v údolí hned vedle řeky/potoka, nesmíte se tím nechat zlákat. Příliš blízko vody je zpravidla chladno, hemží se to tam obtížným hmyzem z mokřin a hrozí zatopení při povodni. Především však budete postrádat hřejivé slunce, jež významně sníží potřebu udržovat oheň a plýtvat tak palivem. Krom toho sluneční záření celkově posiluje organismus, čímž předejdete dalším zdravotním potížím.

 

    Palivo a suroviny. Ve střední Evropě je nejpravděpodobnějším palivem dřevo, stejně tak je i surovinou pro mnohé další věci. Bezprostřední blízkost lesa zvyšuje vaše šance na přežití přinejmenším o 50%. Praktickými surovinami navíc může být jíl a kámen. Za jistých okolností využijete i kov z vraků nebo cihly ze sutin domů. Nezdržujte se však na těchto místech zbytečně dlouho, neboť tím zvyšujete riziko přepadení.

 

    Jídlo. Budete potřebovat dobrou půdu a čím víc, tím lépe. Na to, že se uživíte sběrem lesních plodů a lovem zapomeňte. Bude trvat celá desetiletí, než se obnoví stáda lovné zvěře v dostatečné hojnosti a i pak zjistíte, že lov je vykoupen značným úsilím bez jistého výsledku. Krom toho zvěř neustále migruje, což by jste museli také. Oproti tomu základní farmaření vám zajistí potravu téměř jistě.

 

    Čistota. Navykněte si udržovat maximální pořádek. Nemoc či zranění vaše šance na přežití prudce snižují. Odpadky krom toho lákají šelmy.

 

    Samostatnost. Učte se řešit problémy bez pomoci druhých. Procvičujte svoje dovednosti a nespoléhejte na to, že někdo jiný to či ono umí líp. Přežití není o specializaci, ale o univerzalitě. Naučte se být přizpůsobiví a vynalézaví.

 

    Po sepsání tohoto základního seznamu mne napadá myšlenka, zda to někomu může být k užitku. I když budete mít všechny potřebné informace ve svojí knihovně, v praxi zákonitě zjistíte, že to nestačí. Proto připojím ještě poslední radu: Hledejte si přátele mezi zkušenými samorosty, jimž jsou zásady a postupy přežití známé a kteří podle toho i žijí. Právě jejich rada či pomoc může být právě tím, co ochrání život nejenom váš.