Pod širákem

 

  I když vzpomínám sebedéle, nedokáži si vybavit svoje první probuzení pod klenbou lesní katedrály rozzářené ranním sluncem, uniká mi první vzdálený obzor na východě po noci probděné v přátelském rozhovoru. Pocit však přetrvává lhostejno, kdy k tomu došlo poprvé. Dech noci odehnal svěží vánek ochucený nadějí přírody z nového dne, šedivé nebe začíná modrat. Venku pod širákem se mi spává nejkrásněji. A to i za deště či ve větrné bouři. Určitě je to dané dílem mou bláznivou povahou, ale je rovněž pár spolehlivých zásad, jimiž si může začínající dobrodruh ušetřit hořká zklamání, zdravotní potíže i nemalé výdaje, jež by skončily v kasičkách vychytralých obchodníků. Pokud stále ještě sbíráš odvahu vydat se na cestu beze stanu, karavanu nebo pokoje k pronajmutí, tak právě pro tebe sepisuji následující odstavce.

 Začnu tím nejdůležitějším - nejcennější vybavení máš v hlavě. A hned v zápětí upřesňuji, že se nejedná o pouhou chytrost, ale též o duševní odolnost, trpělivost, kázeň a odvahu. Silná slova? Nuže, posuď sám.

 Mít odvahu znamená nezaleknout se zatažené oblohy a vydat se i přesto ven. A to v našem případě nalehko. Mnohokrát jsem byl svědkem, kdy moji společníci na cestách vlekli v potu tváře na svých hřbetech objemné tlumoky, které nakonec zpomalily či dokonce zastavily celou naši skupinu. Příliš mnoho věcí nabalených "pro všechny případy" znesnadňuje dosažení vytčeného cíle a spolehlivě otráví výpravu. Na druhou stranu výstroj nedostatečná tě v noci nenechá odpočinout a všechny příští dny kvůli únavě protrpíš. Proto ve zkratce popíši z vlastních zkušeností, jak na to.

 Zcela jistě není třeba ve střední Evropě s sebou od jara do podzimu vláčet supertěžký spacák za mnoho peněz, ani nemá cenu spoléhat se na péřovou vycpávku. Naprosto postačí levný spacák základní kostrukce z dutých vláken. Ten je lehký a skladný. Na čem však naopak vůbec nešetři je co možná nejteplejší spodní prádlo, ponožky, šála a čepice. Věci, které je zvykem oblékat jen v zimě. V kombinaci s lehkým spacákem tě zimní spodky spolehlivě ochrání za jakéhokoliv počasí přinejmenším do nuly, v mokru i větru. Prádlo má ve srovnání se svetrem nebo kabátem bezkonkurenčně nejvýhodnější poměr hmotnosti a sbalitelnosti k užitným vlastnostem.

 Při každém i sebe kratším výletě by ve tvém tlumoku nikdy neměla chybět velká pláštěnka, anebo ještě lépe nepromokavé pončo. Tento kousek vybavení nevyužiješ jen v dešti, ale daleko častěji jako ochranu proti větru. To nepodceňuj. I slabý vytrvalý vánek dokáže překazit klidný spánek, čemuž nemusí zabránit ani ten nejdražší spacák.

 Další nezbytnou nutností je kvalitní podložka a to i za zdánlivě teplého počasí. Vlhko a chlad odspodu ti dozajista přivodí zimnici a riskuješ pozdější onemocnění kloubů. Byť se ti to dnes jeví přehnané, píši z vlastní bolestné zkušenosti. Naštěstí není nutné utratit dlouhé peníze za himalájskou horolezeckou matraci. Více než dostačuje obyčejná evazotka (pěnová, v Čechách nevím proč nazývaná karimatka) vypodložená kusem pevnějšího igelitu. Opět připomínám - izolaci vlhkosti nepodceňuj, nebo ti zaleze doslova do kostí. Pokud musíš v nouzi improvizovat, vyhni se lůžku vyrobeného ze syrových větví nebo zelené trávy. Usiluj o maximální sucho odspodu.

 Ke slovu se dostává chytrost a zkušenost. Opakovaně jsem zažil, že lidé uléhali na místech zrádných a nebezpečných, což vedlo často k neblahým půlnočním překvapením. Situaci nezachránil ani Goretex či jiný supertex. Pokud jsou pravděpodobné srážky, nelehej v dolíku. Jestli fouká, dej si práci a najdi dobré závětří. Rovněž je chybou usnout přímo pod sklaní stěnou, po níž mohou přitéci proudy vody anebo se přivalí kameny. Netáboř ve stržích, ani blízko bažin, či při vodních tocích. Nebuď líný a hledej vyvýšené skryté místo, kam nejlépe po celý den svítilo slunce. Na chytrost a zkušenost není možné napsat jednoznačný návod. Hledej sucho, klid, závětří a slunce. Vyhýbej se stezkám zvěře, dávej pozor na padající větve ze starých stromů.

 Spaní u otevřeného ohně se vyvaruj, byť to vypadá romanticky a uvidíš to v každém filmu. Pokud toho situace opravdu vyžaduje, nahřej si na noc kameny nebo vodu v lahvi.

 Máš-li pouze jednu pláštěnku, pončo či plachtu, přehoď si ji přes spacák (můžeš zajistit v zemi kolíky). Pod pouhým přístřeškem bys byl vystaven průvanu.

 Ve zvlášť zhoršeném počasí využij batoh jako ochranu nohou, ručník jako ledvinový pás, z náhradního trička si udělej čepici a podobně.

 Boty zavěs tak, aby mohly co nejlépe vysychat. Nenechávej je na zemi.

 Obětuj trochu prostoru v batohu na smotek různých provázků. Podstatně ti v případě potřeby usnadní stavbu přístřešku nebo závětří.

 Nos s sebou i velký pytel na odpadky jako nouzovou ochranu výstroje či ke zlepšení ležení.

 Vyrob si víceknotovou svíčku do plechovky. Vařič samozřejmě nenahradí, ale ten nemusí fungovat a ohřáté jídlo je vždy lepší, než úplně studené. Krom toho i malý plamínek zlepší pokleslou morálku o sto procent.

 Před ulehnutím se zasyť vydatným jídlem a dej si teplý nápoj, aby tělo snadněji ohřálo spacák.

 Je možné, že budeš chtít namísto spacáku užíti deky. V tomto případě počítej s neskladnějším nákladem a vyšší hmotností. Do dek se snaž zavinout co nejtěsněji, abys zabránil zbytečným únikům tepla. Uvědom si, že v průběhu noci budeš muset zavinutí opravovat. Deky musí být často větrané a sušené na slunci, jinak rychle ztrácejí své izolační vlastnosti. Dbej pečlivě na ochranu před větrem, jinak se dobře nevyspíš ani v silných dekách.

 Na závěr zmíním poslední doporučení: Dávej si pozor na rosu. Neuléhej na louce a vůbec v otevřeném prostranství. Najdi si úkryt pod mladými jehličnany anebo se nacpi do křovin. Nepodceňuj žádnou, byť i malou ochranu, kterou ti příroda nabízí. Nikdy nevíš, jak blízko je hranice, která rozhodne o tvém bytí a nebytí.