Motorové orgie

 

    Již se to stalo víkendovou rutinou. Na všech zahradách a dvorcích ječí vysokootáčkové motory nejrůznějšího nářadí a klidumilovné zádumčivce to přivádí k infarktu. Nu doba je na motorová všeudělátka velice plodná. Pořádné svaly tak nějak už nepatří k práci, ale do fitness center nebo na plovárnu. I když toto téma do mého zápisníku tak úplně nepatří, napíši pár rad o motorových pilách. Jak asi tušíte, přiměly mne k tomu stále se opakující otázky čtenářů. A kdo ví, zda vás Apokalypsa nezastihne právě s motorovou pilou v ruce.

    Jakou koupit? Nejšťavnatější super otázka hned na začátek. Tak především zavřete oči, zhluboka se nadechněte a zeptejte se: Kdo jsem? Jsem někdo zkušený s těmito stroji? Pokud ano, neztrácejte s tímto článkem čas. Pokud ne, nekupujte si nic těžkého ani výkonného. Doporučuji lehkou a dobře ovladatelnou pilu. Má malý zpětný ráz, chyby nestojí hned nohu nebo život. Jakou značku? Je to jedno, pokuste se sehnat nejlepší kvalitu. Důvodů je hned několik: Servis, hmotnost, komfort při práci a bezpečnost. Servis za humny je dobrá věc, pokud nejste zrovna kutil všeuměl. Hmotnost se projeví v průtoku vašeho potu a obecně platí, že levné značky nabízejí malý výkon a na železe nešetří. Komfort souvisí s hmotností, ale také s vibracemi bežícího stroje. Nemoci se po práci bez pomoci vymočit kvůli třesu rukou zrovna neprospívá zdraví. A nakonec bezpečnost, nuže to by bylo na dlouho. Asi hlavně myslete na děti, rodiče, sourozence a vůbec na lidi, kteří vás mají rádi. Takže výsledek je kvalitní pila kolem pěti kil s výkonem od dvou celých do dvou a půl kilowaty.

    Záběh nového dvoutaktu je docela důležitá věc. Určitě si vyhledejte co nejvíce informací. Zadřený motor vám zaručeně veškerou radost z nové hračky pokazí. Co určitě nedělat: Žádné dlouhé řezání silných kmenů napříč, žádné řezání podélně. Nenechávejte ani pilu jen tak běžet naprázdno celé hodiny, aby se zaběhla. Je to jakási pověra a viděl jsem to několikrát. Nejlepší je pustit se do nějakých větví, mladých stromků a podobné drobotiny. Tedy rychlé střídání malé zátěže a volnoběhu. Nebojte se pilu vytočit (opět v krátkých impulzech). Dušení výkonu nemá smysl a může se stát, že v budoucnu pila nikdy nedosáhne maximální síly.

    Mazání řetězu je dosti ožehavé téma. A to kvůli ekologii. Měly by se používat výhradně rostlinné oleje, jenomže ty nedosahují kvality ani nejobyčejnějšího minerálního. Problém tkví v tom, že běžící řetěz olej doslova rozstříká na metry kolem. V praxi se to řeší tak, že se oleje střídají - minerální při skladování, v práci se doplňuje rostlinný a před koncem směny se doleje minerál. Rozhodnutí je na vás.

    Olej do benzínu použijte jen ten úplně nejlepší (zpravidla nejdražší). Míchejte podle návodu na oleji, ne podle návodu k pile.

    Seřizování karburátoru by měl umět servis, ale nemusíte mít štěstí. Já si to dělám sám, což určitě nedoporučuji začátečníkům.

    Čištění filtru sání vzduchu musí naopak zvládat i začátečník. Filtry často měňte. Pokud to jde, kupte i kvalitnější, než jaký byl v základu pily při koupi. Na sto procent se to vyplatí ve výkonu stroje.

    Pokud je to u pily možné, zvolte si krátkou vodící lištu a úzký řetěz. Na většinu běžné práce je to ekonomičtější a je to i bezpečnější. V některých případech se dá lišta upravit z jiných typů pil a při shodném členění řetězu lze používat různé řezné soupravy. Sám to tak používám.

    Nepodceňujte bezpečnost. Kraťasy a nazouváky jsou sice v létě fajn a možná se nic nestane. Pokud ale stane, bude to stát za to. Není třeba utratit úspory za profi oblečení. Vezměte si alespoň pevné kožené boty a solidní kalhoty. I to málo sníží rozsah zranění (vlastní zkušenost).

    Ochrana sluchu by měla být samozřejmostí. I přesto pozoruji, že není. Být hluchý zřejmě přináší nějaké výhody, o kterých nevím.

    Nějaké brýle se také hodí, pokud už nemáte přilbu se štítem.

    Přilbu potřebujete bezpodmínečně při kácení. Ulomená větev z koruny člověku snadno napíchne hlavu jako párátko olivu. A s větví v mozku už domů dokráčí jen Rambo a pár dalších vyvolených drsňáků.

    Nikdy, ale opravdu nikdy nenechejte nikoho, ať vám drží poleno nebo cokoliv, co se chystáte přefiknout. Vidím to pořád dokola a je to zdrojem nejčastějších vážných zranění při práci s motorovou pilou. Podříznout obětavou manželku, která jen chtěla pomoci, vám dozajista znepříjemní zbytek života.

    Nakonec jsem si nechal spíše než radu otázku: Určitě motorovou pilu potřebujete? Já ji mám, protože mi vydělává na živobytí. Nařezal jsem už za ty roky dost. Určitě bych si ji ale jako hobby nářadí nekoupil. O výhodách psát nemusím, jsou jasné, jen mě asi omrzelo zbytečně vdechovat benzínové zplodiny, tahat s sebou kanystry a další vybavení a vůbec za krásného dne se zakuklit a vnímat pouze vibrace a řev motoru. Nuže ať již se rozhodnete jakkoliv, přeji vám "práci zdar"!