K čemu je vlastně Linux?

Bude tomu již bezmála dvanáct let, co Linux používám jako hlavní a jediný operační systém. První roky byly obtížné, neboť v mém okolí jsem neměl nikoho, kdo by mi pomohl osvojit si základy. Navíc výpočetní technika nebyla nikdy oborem, jenž bych zvládal s lehkostí a šarmem. I přesto všechno jsem se krůček po krůčku stal postupně zkušeným uživatelem tohoto OS. Otázka se sama nabízí: K čemu je to vůbec dobré?

Prostá touha stvořit něco nezávislého na komerci dala vzniknout unikátní komunitě, která naplňuje ty nejryzejší lidské hodnoty: Svobodu volby, otevřenost, vzájemnost, obětavost, toleranci, současně s tím pak i rozmanitost a kvalitu. To vše Linux je. Nejedná se tedy o pouhé technické řešení softwaru pro počítače či nějaký módní výstřelek. Jde o praktické uplatnění systému, jenž posunuje společenské vztahy za obzor běžného konzumního světa.

Linux není dokonalý. Má svoje slabiny i silné stránky. Často je uživateli zmiňováno, že není pro každého, což je pravda. Hlavním důvodem jeho výběrovosti je podle mého názoru nulová tolerance k lenosti. Kdo chce plnohodnotně Linux používat, musí obětovat svůj čas a nějaké to mozkové úsilí, aby si se systémem porozuměl. Je třeba na sobě zapracovat. Bez vůle k sebezdokonalení nemá smysl vůbec začínat a to i přesto, že vývojáři rok od roku přicházejí s novými uživatelskými zjednodušeními. Mě osobně není snaha o napodobení systému Windows jasná, ovšem i v tom spočívá jedno z linuxových kouzel - neomezená tvořivost a rozmanitost.

K čemu ten Linux tedy vlastně je? Proč se s ním trápit, když je daleko znazší koupit si software Microsoft, který používá většina? A co hry a moje oblíbené programy? Kladete-li si tyto a jim podobné otázky, tak vězte, že vám Linux do PC nepatří. Kdysi na začátku jsem toto pravidlo neznal a instaloval jsem rozmanitá distra na harddisk komukoliv. Byla to chyba, neboť mne záhy zavalila lavina triviálních dotazů, které dopodrobna zodpovídají návody či fora snadno dostupná na internetu.

Lenost je s linuxem neslučitená a to je tím nejzásadnějším jeho přínosem. Přímo podněcuje k aktivnímu přístupu ve všem, s čím se setkáváte. Učí vás vidět svět jinak, avšak ne podle svého vkusu či názoru, on vám dá možnost poznat ten váš. Naučíte se mnoho nového, přehodnotíte svoje staré zkušenosti. A pak si jednoho dne uvědomíte, že patříte do společnosti skvělých lidí, kteří umějí mnohem víc, než utloukat čas bezduchou zábavou. Myslím, že všechny ty potíže s Linuxem pro Linux za to stojí.