Slovíčkaření

 

    „Newspeak nebyl vytvořen pouze k vyjadřování světonázorových myšlenkových postupů vlastních oddaným stoupencům Angsocu, nýbrž proto, aby znemožnil všechny jiné způsoby myšlení. Záměr byl ten, že až si newspeak všichni jednou provždy osvojí a oldspeak bude zapomenut, stane se kacířské myšlení – to jest myšlení, které se odchyluje od zásad Angsocu – doslova nemyslitelné, aspoň v té míře, v níž je myšlení závislé na slovech.“    George Orwell, román 1984

    Novořeč (newspeak) není pouhou literární fantazií spisovatele. Je nedílnou součástí dneška. Humanitární bombardování, válka proti terorismu, "jsem přesvědčen, že tam ty zbraně musí být" - přesvědčení rovno důkazu atd. Proto hledám původní významy slov a v textech se slovíčkařením otravuji. Považuji to za nutné.

    Malé dítě je slovy nepopsaný list. Zanáší se jimy s přibývajícími roky. Samozřejmě, že je společensky nejžádanější přiohnout slova k jiným významům a přitom současně ponechat obal někdejšího smyslu. Například školní dějepis. Tupé memorování dat a událostí, výklad činů a důsledků omezený na hodnocení dobré/zlé podle aktuálních požadavků strany, vlády, zaměstnavatele, spotřebitele, faráře apod. Diskuse o možných poučeních z historie nulová, stejně jako výuka o vyhledávání dat, třídění a vyhodnocování. Čest budiž výjimečným pedagogům, kteří obcházejí učební osnovy. Důsledkem je posléze dospělý člověk, vychovaný k barbarství a pokud má alespoň trochu štěstí, tento fakt si uvědomí a začne jej na vlastní pěst napravovat. Pokud se to nestane, novořeč triumfuje.

    Docela dobrým příkladem je výraz "kvalita života". Kupte si úžasnou kravinu do domácnosti, sic utrpí kvalita vašeho života. Zaplaťtě si plastickou operaci, jinak se kvalita vašeho života jistě zhorší. Bez zázračného léku proti bolesti hlavy vůbec nevycházejte z domu! Kupte si zážitky na vaší vysněné dovolené! (Samozřejmě kvalitní) etc. Miliony chudáků pak bloumají po povrchu planety a s těžkou hlavou hledají řešení, jak si kvalitní život zajistit. Přitom nic takového, jako nekvalitní život neexistu. Je to pouhý marketingový slogan.

    Ještě lepší je možná fráze "osobnostní růst". Již nestačí býti vzrůstu průměrného, teď je cílem růst do nebes. A nezastavit se. Vyděláváte minimální mzdu? Musíte dosáhnout na průměrnou! Už jste tam? Neopovažujte se zastavit a makejte dál. Že nejde jen o peníze? Ale jo, vlastně jde. Osobnostní růst je v podstatě jen o nich. Všechny ty certifikáty, kurzy a akreditace mají přinést zisk. A pokud vám s tím narostla i osobnost, jste nejspíš hříčkou přírody.

    Osobnosti? Jestli myslím ty vyretušované tváře na stránkách bulvárních časopisů? Jedna z dalších změn Novořeči. Všímáte si? Slova vypadají docela stejně, jako ta stará. Skoro by se chtělo říci, že došlo ke změně významu. Jenomže nedošlo. Novořeč si ponechala původní tvar proto, aby přetáhla přes nevábný novoobsah sametové hedvábí vzdálené vzpomínky na něco dobrého. Orwellovský newspeak byl zřetelný, surový a nepřehlédnutelný. Ten náš skutečný, reálný a dnešní není snadno rozlišitelný. Je to vlastně jako rozdíl mezi šikanou a podvodem. Různé způsoby s tímtéž cílem.

    Myslím, že je docela důležité přemýšlet o významech slov. Frázi "sice tomu každý z nás říká jinak, ale myslíme totéž" neberu jako argument vážně. Slova nejsou pouze o racionální komunikaci, ale stejnou měrou i o pocitech. Klamavá reklama a podvodný marketing toho ostatně denně zneužívají. Skoro to až vypadá, že za každým slovem se skrývá nějaká lež. Potíž není nakonec ani tak v tom, že člověk čas od času na reklamu naletí, hlavní hrozba spočívá ve všeobecné nejistotě. Když vymizí důvěryhodnost ke slovům, lidská civilizace se rozpadá. Slova jsou jedním z nezastupitelných pojítek společnosti, slova jsou hodnotou nevyčíslitelnou.